Kada ljudi sumnjaju na nevjeru, često se suočavaju s raznim obranama partnera koje pokušavaju umanjiti ili opravdati sumnjivo ponašanje. Manipulacija postaje alat kojim preljubnici pokušavaju skrenuti pozornost s vlastitih djela i prebaciti odgovornost na partnera. Ovdje su najčešće fraze koje koriste kako bi zadržali kontrolu nad situacijom i održali prividnu sigurnost u vezi, dok istovremeno sakrivaju istinu.
„Previše si ljubomorna!“
Kada partner počne previše sumnjati ili postavljati pitanja, preljubnici često koriste ovu frazu. Time žele prebaciti krivnju na partnericu, kako bi ona povjerovala da je problem u njoj, a ne u njihovim postupcima. „Previše si ljubomorna“ stvara osjećaj krivnje i tjera partnericu da preispituje vlastite instinkte, umjesto da se fokusira na njihove sumnjive postupke. Ova taktika često funkcionira jer osobe koje iskreno vole žele izbjeći izgledanje posesivnima ili iracionalnima.
„Nije ono što misliš.“
Ova fraza se koristi kako bi umanjila ozbiljnost situacije. Kada supruga pronađe dokaz ili primijeti sumnjivo ponašanje, preljubnici tvrde da se sve „krivo tumači“ ili da je „pogrešno viđeno“. Njihov cilj je da partnerica posumnja u vlastite percepcije, vjerujući da ona sve pretjerano dramatično interpretira. Na taj način, preljubnici održavaju kontrolu, jer partnerica počinje vjerovati da možda pretjeruje.
„To je samo prijateljica.“
U mnogim slučajevima, preljubnici koriste prijateljstva kao pokriće za svoje nevjerne aktivnosti. Kada se supruga počne žaliti na previše blizak odnos, preljubnici je uvjeravaju da su to samo platonski odnosi. Ova fraza omalovažava partneričine sumnje, čineći ih beznačajnima. Rijetko kada oni jasno definiraju granice ili objasne zašto to prijateljstvo zahtijeva toliko skrivenih poruka ili sastanaka, jer je najvažnije stvoriti osjećaj da supruga griješi.
„Treba mi više privatnosti.“
Ovom frazom preljubnici iskorištavaju potrebu za individualnim prostorom i privatnošću, koja je u zdravim vezama potpuno normalna. Međutim, koristeći ovaj izraz, oni žele osigurati da njihov život i aktivnosti ostanu što je moguće manje vidljive. Kada supruga počne preispitivati zašto njen partner provodi sve više vremena sam ili skriva poruke, „potreba za privatnošću“ postaje lako opravdanje za izbjegavanje objašnjenja.
„Samo si nesigurna.“
Pokušaj srozavanja partneričinog samopouzdanja česta je manipulativna taktika. Preljubnici koriste frazu „samo si nesigurna“ kako bi umanjili partneričinu zabrinutost. Ovom rečenicom stvaraju osjećaj da problem leži u partneričinim osobnim nesigurnostima, umjesto u njihovom ponašanju. Time preljubnik postiže dvostruki učinak – partnerica sumnja u sebe, dok se preljubnik izvlači iz neugodnih objašnjenja.
„Zašto mi ne vjeruješ?“
Preljubnici često napadaju povjerenje u vezi, i to na način da prebacuju sumnje na partnericu. „Zašto mi ne vjeruješ?“ zvuči kao pitanje koje dolazi od iskrene osobe, i ono ima za cilj izazvati osjećaj srama kod partnerice. Na taj način preljubnik postiže osjećaj moralne nadmoći, čime dodatno manipulira osjećajima supruge.
„Drugi parovi imaju iste probleme.“
Normalizacija problema još je jedna taktika kojom preljubnici prikrivaju svoju nevjeru. Kada partnerica izrazi zabrinutost zbog neobičnog ponašanja, preljubnici često tvrde da je riječ o nečem uobičajenom. Na ovaj način, oni žele da partnerica vjeruje da je takvo ponašanje normalno i da ne ukazuje na preljub. Time je odvlače od ideje da postoji stvaran problem, što im omogućava nastavak skrivenih aktivnosti.
Ove fraze često služe kao manipulativni alati koji preljubnicima omogućuju da izbjegnu odgovornost, prebace krivnju i ostanu u kontroli. Priznavanje manipulacije može biti prvi korak ka razumijevanju dinamike i suočavanju s istinom, bez obzira na to koliko može biti teško. Suočavanje s tim frazama može pomoći osobi da postavi jasnije granice i zaštiti svoje emocionalno zdravlje.