Bolje je biti sam nego s nekim kome se moraš za sve pravdati. Ova izreka nosi sa sobom duboko značenje koje često izmiče onima koji su u nesretnim ili toksičnim vezama. Biti u vezi s nekim tko te konstantno kritizira, kontrolira ili očekuje objašnjenje za svaki tvoj potez može biti izuzetno iscrpljujuće i štetno za tvoje mentalno zdravlje i samopouzdanje.
Prvo, kada si u vezi gdje se moraš neprestano pravdati, gubiš osjećaj slobode. Partner koji traži objašnjenje za sve, od toga s kim si se susreo do toga zašto si odabrao određeni put kući, pokazuje nedostatak povjerenja i poštovanja. Povjerenje je temelj svake zdrave veze. Bez njega, veza postaje teret umjesto izvora radosti i podrške.
Drugo, stalno opravdavanje stvara osjećaj krivnje i sumnje u sebe. Počinješ preispitivati svoje odluke, postupke i čak svoje misli. Postaješ oprezan i nesiguran, strahuješ da ćeš učiniti nešto što će izazvati novu rundu ispitivanja i kritika. Ovaj osjećaj može ozbiljno narušiti tvoje samopouzdanje i samopoštovanje, vodeći do osjećaja bezvrijednosti i nesposobnosti.
Treće, takva veza guši osobni rast i razvoj. Kada moraš pravdati svaku svoju odluku, nemaš prostora za autonomiju i samostalno donošenje odluka. U zdravoj vezi, partneri se međusobno podržavaju u njihovim individualnim ciljevima i interesima. U vezi gdje se moraš stalno pravdati, tvoj osobni rast biva potisnut u korist zadovoljstva partnerovih potreba i nesigurnosti.
Četvrto, ovakva situacija može dovesti do izolacije. Osoba koja traži stalna opravdanja može također pokušati kontrolirati s kim se družiš i kako provodiš svoje vrijeme. Ovo može rezultirati udaljavanjem od prijatelja i obitelji, ostavljajući te još izoliranijim i usamljenijim.
Na kraju, bolje je biti sam nego u vezi koja te iscrpljuje i ostavlja osjećaj manje vrijednosti. Samoća može biti teška, ali također pruža priliku za samorefleksiju, rast i ponovno otkrivanje sebe. Vrijeme provedeno sam može biti ispunjeno aktivnostima koje voliš, stvaranjem novih prijateljstava i izgradnjom zdravih navika.
S druge strane, biti s nekim kome se moraš stalno pravdati znači biti u stalnom stanju stresa i nesigurnosti. Takva veza nije zdrava ni za jednu osobu uključenu u nju. Važno je prepoznati znakove takve dinamike i imati hrabrosti napraviti korak unatrag, čak i ako to znači biti sam neko vrijeme.
Zaključno, bolje je biti sam nego s nekim kome se moraš za sve pravdati. Sloboda, samopouzdanje i osobni rast su neprocjenjivi, a veza koja te prisiljava da se stalno pravdaš ugrožava sve ove važne aspekte tvoje sreće i dobrobiti. Ponekad je najbolji izbor ostati sam dok ne pronađeš nekoga tko će te voljeti i poštovati bez uvjeta i potreba za stalnim opravdanjem.