Naslovnica Zdravlje Od jačanja imuniteta do prevencije raka, razlozi zašto nam je potreban ovaj...

Od jačanja imuniteta do prevencije raka, razlozi zašto nam je potreban ovaj mikronutrijent

Selen igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja i dobrobiti ljudskog tijela. Iako je potreban u malim količinama, selen je nezamjenjiv za razne fiziološke funkcije, a njegov nedostatak može dovesti do značajnih zdravstvenih problema.

Selen djeluje antikancerogeno​
Dok su odgovarajuće razine selena povezane s manjim rizikom od određenih vrsta raka, prekomjerni unos može biti štetan. Istraživanja pokazuju da bi antikancerogeni učinci selena mogli biti povezani s njegovom ulogom u popravku DNK, potpori imunološkom sustavu i modulaciji oksidativnog stresa. Međutim, odnos je složen, a čini se da koristi ovise o kontekstu. Ključno je održavati optimalnu ravnotežu selena, jer su i nedostatak i višak povezani s povećanim rizikom od raka, naglašavajući važnost umjerenog unosa selena, prenosi Times of India.

Selen ima različite uloge u tijelu
Selen služi kao ključna komponenta selenoproteina, skupine proteina koji sadrže selen u obliku aminokiseline selenocisteina. Ovi selenoproteini igraju različite uloge u antioksidativnoj obrani, metabolizmu hormona štitnjače, sintezi i popravku DNA, funkciji imunološkog sustava i zaštiti od infekcija. Jedan od dobro poznatih selenoproteina je glutation peroksidaza, antioksidativni enzim koji pomaže neutralizirati štetne slobodne radikale u tijelu, štiteći tako stanice od oksidativnog oštećenja.

Uloga antioksidansa​
Antioksidativna svojstva selena posebno su značajna u kontekstu cjelokupnog zdravlja. Slobodni radikali, koji nastaju kao nusproizvodi normalnih metaboličkih procesa ili izlaganjem čimbenicima iz okoliša kao što su onečišćenje i UV zračenje, mogu uzrokovati oštećenje stanica i pridonijeti procesu starenja. Selen, kroz svoju ulogu u antioksidativnoj obrani, pomaže u suzbijanju štetnih učinaka slobodnih radikala i podržava sposobnost tijela da održi stanični integritet.

​Uključen je u metabolizam hormona štitnjače​
Druga kritična funkcija selena je njegova uključenost u metabolizam hormona štitnjače. Selen je neophodan za pretvorbu hormona štitnjače tiroksina (T4) u njegov aktivni oblik, trijodtironin (T3). Pravilan rad štitnjače ključan je za regulaciju metabolizma, proizvodnju energije te ukupni rast i razvoj.

Ima središnju ulogu u imunitetu​
Selen također igra vitalnu ulogu u funkciji imunološkog sustava. Uključen je u aktivaciju i modulaciju imunoloških stanica, pomažući tijelu da učinkovito odgovori na infekcije i bolesti. Odgovarajuće razine selena povezane su s poboljšanim imunološkim odgovorima i smanjenim rizikom od određenih infekcija.

Manjak selena​
Nedostatak selena je rijedak kod dobro uhranjenih populacija, ali se može pojaviti u regijama s niskim sadržajem selena u tlu, što dovodi do nedostatka u lokalno uzgojenim usjevima. Dugotrajni nedostatak selena može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim problemima, uključujući slabost mišića, umor i povećan rizik od određenih bolesti.

​Koliko je selena potrebno dnevno?​
Budući da se radi o elementu u tragovima, našem tijelu je potrebna mala količina na dnevnoj bazi, za razliku od drugih esencijalnih vitamina i minerala koje naše tijelo treba u velikim količinama. Odrasli trebaju do 55 mcg selena dnevno, a djeci se može dati 20-30 mcg ovog elementa u tragovima.

​Prehrambeni izvori selena​
Dok je selen ključan za zdravlje, važno je održavati ravnotežu jer prekomjeran unos može dovesti do toksičnosti. Preporučeni unos selena u prehrani (RDA) varira ovisno o dobi, spolu i životnom stadiju, a bitno je ispuniti te preporuke kroz uravnoteženu prehranu. Dobri prehrambeni izvori selena uključuju orašaste plodove (osobito brazilske orahe), sjemenke, ribu, perad, nemasno meso i cjelovite žitarice. Pojedenje samo jednog ili dva brazilska oraha može osigurati vaš dnevni preporučeni unos, stoga je važno da ih ne konzumirate u pretjeranim količinama.

Različite vrste riba dobar su izvor selena. Tuna, sardine, losos i škampi primjeri su morskih plodova bogatih selenom. Rakovi, jastozi, dagnje i kamenice sadrže značajne količine selena. Jaja, posebno žumanjci, sadrže selen. Međutim, sadržaj selena u jajima može varirati ovisno o prehrani kokoši. Brokula, špinat i krumpir primjeri su povrća koje sadrži selen. Grah, leća i grašak sadrže selen, iako razine možda nisu tako visoke kao u nekim drugim namirnicama.

sibenik