Prijateljstvo je jedno od najvažnijih odnosa u životu. Iskreni prijatelji podržavaju nas, pomažu u teškim trenucima i raduju se našim uspjesima. Međutim, nije rijetkost da se iza prijateljskih osmijeha ponekad krije nešto sasvim drugo. Iako zvuči bolno, postoje osobe koje nazivamo prijateljima, a koje možda ne žele da napredujemo ili da nam zaista bude dobro. Evo četiri bolne istine koje će ti pomoći prepoznati kada prijateljstvo zapravo ne služi tvom najboljem interesu.
1. Ljubomora može biti skriveni motiv za neiskrenost
Jedna od najčešćih karakteristika „lažnih“ prijateljica je ljubomora. Iako to možda ne pokazuju direktno, primijetit ćeš sitne znakove. Možda umanjuju tvoje uspjehe, priguše svaki tvoj entuzijazam, ili te obeshrabre kad ti se ukaže prilika za napredak. Ljubomora nije uvijek očita; ona može doći kroz nevidljive kritike i pasivne opaske. Na primjer, reći će ti: „Misliš li da je to pametno?“ ili „Možda ti ovo ipak nije potrebno“. Na taj način stvaraju sumnju u tvoje odluke i ciljeve. Pravi prijatelj bi trebao željeti vidjeti tvoju sreću, a ne osjećati se ugroženo tvojim uspjehom.
2. Manipulacija kroz lažnu podršku
Lažne prijateljice često su vješte manipulatorice. Mogu ti pokazivati prividnu podršku i pritom maskirati svoje stvarne namjere. Ponekad će se činiti kao da ti žele pomoći, ali zapravo te zadržavaju na mjestu, suptilno manipulirajući tvojim odlukama u svoju korist. Ovakve osobe često žele biti u središtu tvoje pažnje i potiču tvoju ovisnost o njihovom mišljenju. Mogu ti reći da te savjetuju „iz brige“, a zapravo koriste tvoj život za ostvarenje vlastitih ciljeva i interesa. Ovo je posebno izraženo kada te nagovaraju na odluke koje im omogućuju kontrolu nad tvojim životom.
3. Natjecanje umjesto podrške
Ako primijetiš da se tvoja prijateljica stalno uspoređuje s tobom, to može biti znak skrivenog natjecateljskog duha. Dok ti dijeliš svoja postignuća, ona ih uspoređuje sa svojima i često ti daje do znanja da je „bolja“ ili da je prošla kroz nešto „teže“. Ovo može biti znak da se uopće ne raduje tvom uspjehu. Ovakve prijateljice često minimiziraju tvoje napore kako bi vlastite istaknule kao važnije. U zdravim prijateljstvima nema natjecanja – prijatelji se međusobno potiču i motiviraju, bez obzira na to tko je u kojem trenutku „ispred“.
4. Prepoznavanje „prijateljstva iz interesa“
Nažalost, neki ljudi održavaju prijateljstva isključivo iz koristi. Ako te prijateljica traži samo kada joj nešto treba – emocionalna podrška, materijalna pomoć ili društvo – vjerojatno je u pitanju prijateljstvo iz interesa. Kada se stvari okrenu i ti zatrebaš podršku, takva osoba može biti iznenađujuće odsutna ili previše zauzeta da bi ti pomogla. Prijateljstva koja su izgrađena na ovim temeljima dugoročno nisu zdrava i mogu iscrpiti tvoju energiju i samopouzdanje.
Kako prepoznati i nositi se s ovim istinama?
Prvi korak je postati svjestan ovih znakova i preispitati prijateljstva koja možda ne doprinose tvom životu. Ako primijetiš navedene obrasce, bitno je da postaviš granice. To može značiti smanjivanje kontakta s tim osobama ili čak prekid prijateljstva ako se osjećaš emocionalno iscrpljeno. Prijateljstva bi trebala donijeti radost i podršku, a ne osjećaj nesigurnosti i sumnje. Potraži prijatelje koji te zaista podržavaju, koji slave tvoje pobjede i koji su uz tebe, kako u dobrim, tako i u lošim trenucima. Na kraju, vrijedno je imati manji krug prijatelja koji su iskreni, nego veliki broj onih koji ne žele tvoje pravo dobro.