Ako bih morala da izaberem posebnu asanu od asana koje zaista volim, to bila Shashankasana, Zec. Ta asana je izuzetna, iako potpuno jednostavna. Od samog početka praktikovanja yoge ta asana mi je bila laka, bez otpora i izazova. I predivna. Da neko ne shvati pogrešno, jer me ne poznaje, upravo to što je asana bez izazova ne čini je posebnom – poseban je osećaj koji imam radeći je. Milion puta sam, u pokušaju da vežbam asane u ranim jutarnjim časovima, ostala dugo u tom položaju, ne primećujući kako mi vreme izmiče. Dešavalo se i da zaspim, nemalo puta. Prosto, u toj asani, čovek ne može a da ne bude u kontaktu sa sobom. U verziji gde su ruke pored tela, koja se još naziva i položaj deteta, taj osećaj sjedinjenosti je još dublji. To je razlog zašto je ova asana izuzetna protiv tamastičnih, depresivnih osećaja. A s obzirom da deluje na manipura chakru utiče na metabolizam, na varenje. Iako deluje kao vežba opuštanja, pokreće energiju, budi.
Način izvođenja:
Početni položaj je Vajrasana. Vajra je naziv za nadi, energetski kanal povezan sa s***usalnom energijom. Vajra takođe označava i munju, tzv. oružje vrhovnog boga Indre, iz Hindu mitologije. Asana je dobila naziv jer pomaže transformaciji s***ualne energije u suptilnije energetske forme. Ova asana deluje umirujuće i usklađuje telo i um. Ovaj polažaj pospešuje varenje, pa je preporučljivo da u njemu provedemo 5-10 minuta posle obroka.
Način izvođenja Shashankasane:
Kleknite skupljenih nogu. Nožni prsti su ispruženi, palci se dodiruju, a pete su malo okrenute napolje. Nagnite se napred, pa sedite na pete. Ispravite leđa i glavu, a dlanove položite na kolena.
Gornji deo tela je uspravan i opušten. Udišući, podignite ruke iznad glave. Izdišući, ravnih leđa i ispruženih ruku savijajte gornji deo tela unapred, dok čelo i ruke ne dodirnu pod. Sedalni deo ostaje na petama. U krajnjem položaju opušteno i produbljeno dišite. Opustite celo telo, posebno ramena, vrat i leđa. Udišući, ravnih leđa i ispruženih ruku podignite se u uspravan položaj pokretom koji počinje iz kukova. Izdišući, spustite ruke na kolena vraćajući se u početni položaj.
Vežba poboljšava cirkulaciju u glavi, čime se stimulišu oči i moždane aktivnosti. Pomaže protiv umora, nervoze, depresije, smanjuje napetost i poboljšava koncentraciju. Ako imate vrtoglavicu, izrazito visok krvni i očni pritisak, nemojte izvoditi ovu vežbu ili se nemojte u njoj zadržavati.
Obratiti pažnju na sledeće:
savijanje tela napred je iz kukova, ruke i glava idu istovremeno dole
kičma ide ravno napred, pratimo svaki milimetar pokreta tokom izdaha
izlazimo iz položaja sa udahom i kada ispravimo telo blago izvučemo ruke na gore pre nego što ih sa izdahom spustimo na kolena
ukoliko ne možemo da sedimo na petama, možemo pete postaviti neposredno pored sedalnog dela
vežbu izvodimo zatvorenih očiju.
Autor: Gordana Paravatti
Izvor: umetnostpokretayoga