Naslovnica Ostalo Toksična majka se ponaša ovako: U stanju je da uništi dijete za...

Toksična majka se ponaša ovako: U stanju je da uništi dijete za čitav život, a da toga nije ni svjesna

Emocionalna hladnoća ili pretjerana posesivnost
Toksična majka može biti emocionalno distancirana, ne pokazivati toplinu ni razumijevanje, što kod djeteta stvara osjećaj odbačenosti. S druge strane, može biti i pretjerano posesivna, gušeći dijete kontrolom i ne dopuštajući mu da razvije neovisnost. Ove krajnosti jednako su štetne i ostavljaju trajne posljedice.

Posljedice toksičnog roditeljstva

Djeca toksičnih majki često odrastaju s niskim samopouzdanjem, osjećajem krivnje i problemima u međuljudskim odnosima. Kao odrasli, mogu:

  • Teško izražavati emocije i potrebe jer su naučili da nisu važni.
  • Stalno tražiti potvrdu svoje vrijednosti kroz rad, odnose ili postignuća.
  • Imati strah od neuspjeha i osjećaj da nikada nisu dovoljno dobri.
  • Ulaziti u nezdrave odnose, bilo kao žrtve manipulacije ili kao kontrolirajući partneri.
  • Biti emocionalno distancirani ili preosjetljivi na kritiku.

Kako prekinuti ovaj krug?

Prvi korak u suočavanju s posljedicama toksičnog roditeljstva jest prepoznavanje problema. Ako ste odrasli u takvom okruženju, važno je shvatiti da niste vi krivi i da imate pravo postaviti granice. Terapeutski rad, podrška bliskih osoba i rad na vlastitom samopouzdanju mogu pomoći u iscjeljenju rana iz djetinjstva.

Ako ste roditelj, ključno je prepoznati vlastite obrasce ponašanja i raditi na tome da ne ponovite iste greške. Djeca trebaju ljubav, podršku i sigurnost kako bi izrasla u zdrave i samopouzdane ljude.

Majčinska ljubav ne bi smjela biti izvor boli. Vrijeme je da prepoznamo toksične obrasce i prekinemo lanac emocionalne štete – za buduće generacije koje zaslužuju bolje.

odmorimozak