Naslovnica Mudrosti Stres, nervoza i depresija dolaze kada živimo da zadovoljimo druge – Psiholog...

Stres, nervoza i depresija dolaze kada živimo da zadovoljimo druge – Psiholog ističe zašto svoje potrebe staviti ispred tuđih

Stres, nervoza i depresija često dolaze kada se trudimo da zadovoljimo potrebe drugih, zanemarujući vlastite. Psihologija ističe važnost stavljanja sopstvenih potreba na prvo mesto kako bismo očuvali mentalno zdravlje i postigli osećaj zadovoljstva i ispunjenosti.

Nažalost, mnogi od nas odrastaju sa uvjerenjem da je nesebičnost vrlina, da je naša vrijednost određena time koliko možemo pomoći drugima. Iako je briga o drugima svakako pozitivna osobina, kada se konstantno stavljamo na drugo mesto, dolazi do narušavanja vlastitog mentalnog i emocionalnog blagostanja.

Jedan od ključnih razloga zašto je važno staviti svoje potrebe ispred tuđih je taj što smo mi sami odgovorni za svoje zdravlje i sreću. Ako smo konstantno pod stresom, nervozni ili depresivni, kako možemo biti od pomoći drugima? Psihologija naglašava da je briga o sebi prvi korak ka zdravom i srećnom životu. To nije sebičnost, već odgovornost prema sebi.

Kada zanemarujemo vlastite potrebe, ulazimo u začarani krug stresa i nezadovoljstva. Stres se javlja kada osjećamo da nemamo kontrolu nad situacijama i da smo preopterećeni. Nervoza je često rezultat stalne brige o tome da li ćemo ispuniti očekivanja drugih. Depresija se može razviti kada osjećamo da naše vlastite želje i potrebe nisu važne ili da ih niko ne uvažava.

Psiholog ističe da je ključno postaviti granice. Granice nam pomažu da odredimo šta je za nas prihvatljivo, a šta nije. One nam omogućuju da zaštitimo svoje vrijeme, energiju i emocionalno zdravlje. Postavljanje granica može biti izazovno, pogotovo ako smo navikli da ugađamo drugima, ali je neophodno za očuvanje mentalnog zdravlja.

Takođe, važno je naučiti reći “ne”. Mnogi od nas se osjećaju krivima kada odbiju nekoga, ali reći “ne” je ključno za održavanje vlastitog zdravlja i dobrobiti. Kada stalno govorimo “da”, često se preopteretimo obavezama koje nas iscrpljuju i ostavljaju malo vremena za brigu o sebi.

Psihologija nas uči i važnosti samopouzdanja i samopoštovanja. Kada imamo visoko samopouzdanje, lakše je postaviti granice i reći “ne”. Samopouzdanje nam pomaže da prepoznamo svoju vrijednost i da shvatimo da zaslužujemo da naše potrebe budu zadovoljene.

Na kraju, važno je razumjeti da je briga o sebi dugoročno korisna i za nas i za ljude oko nas. Kada smo zadovoljni i ispunjeni, imamo više energije i kapaciteta da pružimo podršku drugima. Na taj način, svi oko nas mogu imati koristi od našeg boljeg mentalnog zdravlja.

Stres, nervoza i depresija su signali da trebamo posvetiti više pažnje sebi. Psihologija nas podseća da je briga o sebi osnova za zdrav i ispunjen život. Stavite svoje potrebe ispred tuđih i gledajte kako se vaš svijet mijenja na bolje.

odmorimozak