Prednosti plivanja počinju čim skočite u bazen, more, rijeku ili jezero, a protežu se i kad izađete iz vode i variraju od zdravstvenih do onih koje se odnose na kondiciju.
- Jedinstvena svojstva vode donose trenutne fizičke prednosti, poput smanjenja boli – kaže Andrew Power, specijalista za plivanje.
Istraživanja su pokazala ne samo kratkoročne, već i dugoročne koristi za mentalno zdravlje, uključujući potencijalno smanjenje rizika od rane smrti i podržavanje zdravog starenja.
A koje sve prednosti ima plivanje? Hajde da ih nabrojimo.
- Duži životni vijek
Istraživanja pokazuju da redovno vježbanje, uključujući plivanje, može produžiti vašu dugovječnost.
Prema izvještaju iz 2017., plivači su imali 28 posto manji rizik od prerane smrti i 41 posto manji rizik od smrti zbog srčanih bolesti i moždanog udara u usporedbi s onima koji ne plivaju.
- Vitka tijela
Plivanje je vježba za cijelo tijelo; uključuje sve – ruke, noge, ramena, trbuh, prsa i leđa.
Za sat vremena plivanja osoba može sagorjeti oko 432 kalorije.
Studija objavljena 2021. godine u “BMC Sports Science, Medicine and Rehabilitation” otkrila je da je 16 tjedana plivanja dovelo do značajnog smanjenja tjelesne masti i indeksa tjelesne mase (BMI).
- Zdravlje kardiovaskularnog sustava i pluća
Kao i drugi oblici aerobnih vježbi, plivanje može poboljšati kardiovaskularnu kondiciju.
- Plivanje omogućava srcu da postane jače, a plućima da postanu učinkovitija u korištenju kisika – kaže dr. Brian Cabac.
Istraživanja pokazuju da je plivanje povezano s poboljšanjem hipertenzije i drugih markera kardiovaskularnog zdravlja.
Ako vam je dijagnosticirano stanje pluća kao što su astma ili kronična opstruktivna plućna bolest, plivanje je “čarobni lijek”.
- Plivanje trenira mišiće uključene u disanje, što znači da može povećati volumen pluća i usavršiti tehniku disanja – objašnjava Cabac.
Osim toga, ako imate astmu, bazen pruža idealno okruženje za vježbanje jer je vlažno, toplo okruženje sa malo peludi.
- Bolja kognitivna funkcija, raspoloženje i san
Vježbanje je općenito povezano s poboljšanjem kognitivnih sposobnosti, ali kada su istraživači proučavali specifične prednosti plivanja, otkrili su jedinstvenu korist.
U jednoj maloj studiji, sudionici koji su plivali 20 minuta umjerenim intenzitetom, bolje su obrađivali vizualne informacije i brže reagirali na kognitivne testove provedene neposredno prije i neposredno nakon plivanja. Iako je to mali učinak (oko četiri posto u prosjeku), činjenica da je samo jedan trening napravio mjerljivu razliku je izvanredna.
Druga studija otkrila je da jedna sesija plivanja poboljšava raspoloženje čak i više od jedne sesije aerobnog plesa.
Zbog oslobađanja kemikalija za sreću u mozgu, posebno endorfina, dopamina i serotonina, redovno plivanje može smanjiti stres, anksioznost i depresiju.
Poboljšan san je prednost pridržavanja bilo koje rutine vježbanja, a to uključuje i plivanje.
U istraživanju, plivanje je kategorizirano kao vrsta energične aerobne aktivnosti zbog koje su vježbači provodili više vremena u restorativnom dubokom snu.
- Kronična bol i pomoć sa kostima
Stanja poput artritisa i fibromijalgije često dolaze sa smanjenom pokretljivošću i u mnogim slučajevima kratkoročnim ili dugotrajnim bolom. Ovdje plivanje može biti od pomoći. Pokazano je da niz vodenih aktivnosti pomaže ljudima sa mišićno-koštanim stanjem da poboljšaju fizičku funkciju i kvalitet života.
Jedna studija je pokazala da je kod ljudi s osteoartritisom tromjesečni program plivanja (učesnici su plivali 45 minuta tri dana tjedno) doveo do manjih bolova u zglobovima i ukočenosti, kao i do poboljšanja mišićne snage.
Studija je otkrila da tri do šest sati plivanja tjedno poboljšava mineralnu gustoću kostiju kod žena u postmenopauzi, posebno kod dugotrajnih plivača.
ona.rs