Kada žena prestane imati intimni odnos, dolazi do promjene koja je često skrivena ispod površine i o kojoj se rijetko govori. U društvu koje intimnost često promatra kao pokazatelj ljubavi, strasti ili mladosti, prestanak intimnih odnosa može izazvati niz unutarnjih i emocionalnih previranja.
Dok mnogi pretpostavljaju da se nedostatak intimnosti odnosi samo na fizičke aspekte, zapravo se događa i suptilna emocionalna promjena koja utječe na samopouzdanje, vlastiti identitet i način na koji žena doživljava samu sebe.
Jedan od najčešćih, ali često skrivenih efekata jest utjecaj na samopouzdanje. Kada žena prestane biti intimna, može se pojaviti osjećaj nesigurnosti i propitivanja vlastite vrijednosti.
Kroz život, žena često internalizira društvene poruke koje povezuju njezinu privlačnost, mladolikost ili poželjnost s njenom intimnom aktivnošću. Prestankom toga, ona može osjetiti da nešto gubi ili da joj se smanjuje vrijednost, unatoč tome što je njezina vrijednost neovisna o njezinom intimnom životu.
Ta tiha promjena može poljuljati sliku o sebi, posebno ako je intimnost bila vezana uz osjećaj bliskosti, nježnosti i emocionalne povezanosti s partnerom.
Osim toga, prestanak intimnih odnosa može utjecati i na hormone. Fizička intimnost potiče otpuštanje hormona poput oksitocina, poznatog i kao „hormon ljubavi“, koji pridonosi osjećaju sreće, smirenosti i povezanosti.
Kada intimnost izostane, može doći do hormonalne neravnoteže koja utječe na raspoloženje, uzrokujući osjećaj usamljenosti ili blage depresije. Iako ovo nije pravilo za svaku ženu, mnoge osjećaju tu promjenu, iako je možda ne povezuju izravno s izostankom intimnosti.
Promjena može utjecati i na način na koji žena doživljava fizičku bliskost s drugima, čak i kada ta bliskost nije se*sualne prirode. Nakon što prestane biti intimna, žena može osjetiti povećanu potrebu za drugim oblicima fizičke bliskosti – poput zagrljaja ili nježnosti.