Naslovnica Ostalo Niko ne priča o ovome: tiha promijena koja dolazi kada žena prestane...

Niko ne priča o ovome: tiha promijena koja dolazi kada žena prestane imati intimni odnos

Kada žena prestane imati intimni odnos, dolazi do promjene koja je često skrivena ispod površine i o kojoj se rijetko govori. U društvu koje intimnost često promatra kao pokazatelj ljubavi, strasti ili mladosti, prestanak intimnih odnosa može izazvati niz unutarnjih i emocionalnih previranja. Dok mnogi pretpostavljaju da se nedostatak intimnosti odnosi samo na fizičke aspekte, zapravo se događa i suptilna emocionalna promjena koja utječe na samopouzdanje, vlastiti identitet i način na koji žena doživljava samu sebe.

Jedan od najčešćih, ali često skrivenih efekata jest utjecaj na samopouzdanje. Kada žena prestane biti intimna, može se pojaviti osjećaj nesigurnosti i propitivanja vlastite vrijednosti. Kroz život, žena često internalizira društvene poruke koje povezuju njezinu privlačnost, mladolikost ili poželjnost s njenom intimnom aktivnošću. Prestankom toga, ona može osjetiti da nešto gubi ili da joj se smanjuje vrijednost, unatoč tome što je njezina vrijednost neovisna o njezinom intimnom životu. Ta tiha promjena može poljuljati sliku o sebi, posebno ako je intimnost bila vezana uz osjećaj bliskosti, nježnosti i emocionalne povezanosti s partnerom.

Osim toga, prestanak intimnih odnosa može utjecati i na hormone. Fizička intimnost potiče otpuštanje hormona poput oksitocina, poznatog i kao „hormon ljubavi“, koji pridonosi osjećaju sreće, smirenosti i povezanosti. Kada intimnost izostane, može doći do hormonalne neravnoteže koja utječe na raspoloženje, uzrokujući osjećaj usamljenosti ili blage depresije. Iako ovo nije pravilo za svaku ženu, mnoge osjećaju tu promjenu, iako je možda ne povezuju izravno s izostankom intimnosti.

Promjena može utjecati i na način na koji žena doživljava fizičku bliskost s drugima, čak i kada ta bliskost nije seksualne prirode. Nakon što prestane biti intimna, žena može osjetiti povećanu potrebu za drugim oblicima fizičke bliskosti – poput zagrljaja ili nježnosti. Ovi oblici povezivanja često su zanemareni u društvu koje intimnost stavlja na prvo mjesto, ali zapravo imaju značajnu ulogu u održavanju emocionalne stabilnosti i osjećaja prihvaćenosti.

Također, prestanak intimnog života može dovesti do dubljeg unutarnjeg preispitivanja. Mnoge žene u ovom periodu prolaze kroz fazu preispitivanja svojih vrijednosti, želja i prioriteta. U ovakvim trenucima, dolazi do tzv. “tihe transformacije” – gdje žena, oslobođena očekivanja ili pritisaka vezanih uz intimnost, otkriva druge dijelove svoje osobnosti. Ta promjena može biti oslobađajuća jer daje priliku za samootkrivanje i fokusiranje na osobne ciljeve koji su možda bili zanemareni u prošlosti.

Međutim, društvene norme često stvaraju osjećaj srama ili osude prema ženama koje prestanu biti intimne, što može otežati ovu tišinu promjenu. Zbog toga se mnoge žene povlače i ne govore o svom iskustvu, osjećajući da je to tema koja se ne uklapa u društveni narativ o ženama. Ipak, kroz ovo iskustvo žene dobivaju priliku dublje upoznati sebe, otkrivajući snagu koja dolazi iznutra i nije uvjetovana vanjskim faktorima.

Na kraju, prestanak intimnosti nije nužno negativan ili pozitivan događaj; to je jednostavno faza koja dolazi sa svojom jedinstvenom vrstom izazova i mogućnosti za rast. Za mnoge žene, tiha promjena može biti prilika za dublje povezivanje sa sobom i za pronalaženje novih izvora zadovoljstva i sreće. Bez obzira na to što društvo kaže, važno je da svaka žena sama definira što za nju znači intimnost i gdje pronalazi vlastitu vrijednost, neovisno o društvenim očekivanjima ili pritiscima.

odmorimozak