U savremenom svijetu, često smo skloni dijeliti svoje ciljeve i planove s drugima, bilo da se radi o prijateljima, porodici ili kolegama. Međutim, postoji mudrost u tome da zadržimo svoje ciljeve za sebe sve dok ih ne ostvarimo. Ova strategija može značajno povećati naše šanse za uspjeh i osigurati da ostanemo fokusirani i motivisani.
Prvi razlog zašto je mudro ne pričati o svojim ciljevima prije nego što ih ostvarite je uticaj vanjskih mišljenja na vašu motivaciju. Kada dijelite svoje ciljeve s drugima, izlažete se različitim mišljenjima i savjetima, koji često mogu biti ne ohrabrujući. Na primjer, prijatelji ili članovi porodice mogu imati pesimističan pogled na vaše planove, naglašavajući šta sve može poći po zlu. Iako nemaju loše namjere, njihovi komentari mogu vas natjerati da sumnjate u sebe i oklijevate. Ova sumnja može stvoriti psihološki zid koji vas ograničava i sprječava da napredujete prema ostvarenju svojih ciljeva.
Drugi važan faktor je biološki uticaj na vaš mozak. Kada govorite o svojim ciljevima i dobijate podršku i društveno odobrenje, vaš mozak oslobađa dopamin, neurotransmiter odgovoran za osjećaj zadovoljstva i nagrade. Ovo stvara preuranjeni osjećaj postignuća, što može smanjiti vašu motivaciju za daljnji rad. Drugim riječima, vaš mozak doživljava osjećaj nagrade samo zbog razgovora o ciljevima, a ne zbog stvarnog napretka ka njihovom ostvarenju. Ovo može dovesti do smanjenja napora i fokusa potrebnih za postizanje ciljeva.
Također, kada govorite o svojim ciljevima, drugi ljudi se prirodno zainteresuju za vaš napredak i redovno vas pitaju kako napredujete. Ako iz bilo kojeg razloga niste uspjeli ostvariti očekivani napredak, ovi razgovori mogu stvoriti osjećaj neuspjeha i neadekvatnosti. Ovo dodatno smanjuje vaše povjerenje u sebe i motivaciju. Bez pozitivnih društvenih povratnih informacija, nivoi serotonina u vašem mozgu opadaju, što otežava koncentraciju i daljnji rad na ciljevima.
Preveliki pritisak je još jedan faktor koji može negativno uticati na vašu sposobnost da postignete ciljeve. Kada razgovarate o svojim ciljevima s drugima, povećavate pritisak koji osjećate u vezi s njima. Sada više ne pokušavate postići ciljeve samo za sebe, već osjećate potrebu da ispunite i očekivanja onih s kojima ste podijelili svoje planove. Ovo može dovesti do odugovlačenja, jer strah od neuspjeha postaje još izraženiji.
Zato je mudro zadržati svoje ciljeve za sebe dok ne postignete značajan napredak ili ih u potpunosti ne ostvarite. Fokusirajte se na korake koje poduzimate i proces postizanja ciljeva, a ne na konačni rezultat. Na ovaj način, veća je vjerovatnoća da ćete ostati pozitivni, aktivni i usmjereni ka ostvarenju svojih ciljeva. Zadržavanje ciljeva za sebe može vam pomoći da izbjegnete vanjske pritiske i sumnje, omogućavajući vam da u potpunosti iskoristite svoju unutarnju motivaciju i postignete željeni uspjeh.