Naslovnica Ostalo Kada žena zavoli narcisa suočava se sa ovih 5 psihičkih problema

Kada žena zavoli narcisa suočava se sa ovih 5 psihičkih problema

Kada žena zavoli osobu s narcističkim poremećajem ličnosti, često se suočava s nizom psiholoških problema zbog specifičnih karakteristika narcisa. Narcisoidne osobe imaju izraženu potrebu za divljenjem, nedostatak empatije i sklonost manipulaciji, što može dovesti do emocionalnih i mentalnih poteškoća kod njihovih partnera. Evo pet psihičkih problema s kojima se žene često suočavaju u takvim vezama:

1. Sniženo samopouzdanje i osjećaj bezvrijednosti

Jedan od najčešćih problema s kojima se žene suočavaju u vezi s narcisom je nagli pad samopouzdanja. U početku, narcis može biti šarmantan i pažljiv, pružajući partnerici osjećaj posebnosti i važnosti. No, kako veza napreduje, narcis postaje kritičan i distanciran, umanjujući vrijednost partnerice. Ovakav oblik emocionalne manipulacije poznat je kao “gaslighting”, pri čemu narcis neprestano dovodi u pitanje percepciju stvarnosti svog partnera. Žena može početi vjerovati da nije dovoljno dobra ili sposobna, što ozbiljno narušava njezino samopouzdanje. S vremenom, ona može postati emocionalno ovisna o narcisovom odobravanju, što dodatno otežava izlazak iz takve veze.

2. Emocionalna iscrpljenost

Veza s narcisom iziskuje mnogo emocionalne energije. Narcisi su usredotočeni na sebe i često ignoriraju emocionalne potrebe svojih partnera. Žena koja voli narcisa može se osjećati iscrpljeno jer stalno pokušava zadovoljiti narcisove visoke standarde i neprestano traži njegovo priznanje ili naklonost. Taj emocionalni pritisak može dovesti do kroničnog stresa, tjeskobe i osjećaja neizvjesnosti. U takvoj situaciji, žena može razviti osjećaj da nikada nije dovoljno dobra ili da ne može zadovoljiti narcisa, što dodatno potkopava njezino emocionalno zdravlje.

3. Izolacija od prijatelja i obitelji

Narcisi često nastoje kontrolirati svoje partnere na suptilan način, uključujući i izolaciju od njihovih društvenih krugova. Žena može primijetiti da sve više vremena provodi s narcisom, dok zanemaruje prijatelje i obitelj. Narcisi često stvaraju osjećaj ovisnosti, uvjeravajući partnericu da su oni jedini koji ju “razumiju” ili da su drugi ljudi nebitni. Izolacija dodatno otežava ženi prepoznavanje problema u vezi, jer gubi vanjsku podršku i perspektivu. Ova emocionalna usamljenost može dodatno pogoršati osjećaj bezvrijednosti i nemoći.

4. Tjeskoba i nesigurnost

Zbog narcisove nepredvidljivosti, žene u takvim vezama često osjećaju duboku nesigurnost. Narcisi mogu biti promjenjivi u svojim ponašanjima, ponekad izrazito pažljivi, a ponekad potpuno distancirani i kritični. Ova nepredvidljivost stvara tjeskobu jer žena nikad ne zna kako će narcis reagirati ili kakvu će kritiku dobiti. Stalni strah od kritike ili odbacivanja može dovesti do kronične tjeskobe, pa čak i do paničnih napada. Žena se može osjećati kao da hoda po “tankom ledu”, stalno pokušavajući izbjeći konflikte ili narcisove ispade.

5. Osjećaj krivnje i odgovornosti za probleme u vezi

Narcisi su izuzetno vješti u prebacivanju krivnje na svoje partnere. U konfliktima, oni rijetko preuzimaju odgovornost za svoje postupke, već okrivljuju druge, najčešće svoje partnere. Žena u takvoj vezi često internalizira te optužbe i počinje vjerovati da je ona odgovorna za sve probleme. Ovakav oblik emocionalne manipulacije može dovesti do dubokog osjećaja krivnje i sumnje u vlastitu prosudbu. S vremenom, ona može postati toliko uvjerena u svoju krivnju da će početi opravdavati narcisovo loše ponašanje, vjerujući da ona mora biti bolja ili drugačija kako bi veza funkcionirala.

Ljubav prema narcisističkoj osobi može biti emocionalno iscrpljujuća i psihički opasna. Narcisi vješto manipuliraju svojim partnerima, često ostavljajući žene s osjećajem krivnje, nesigurnosti, izolacije i niskog samopouzdanja. Važno je da žene u takvim vezama prepoznaju znakove narcisoidnog ponašanja i potraže podršku, bilo kroz prijatelje, obitelj ili profesionalnu terapiju. Samo kroz prepoznavanje problema i aktivno traženje izlaza, moguće je vratiti emocionalnu stabilnost i ponovno izgraditi samopouzdanje.

odmorimozak