Naslovnica Ostalo “Neću više, bio je to prvi i zadnji put”: Treba li vjerovati...

“Neću više, bio je to prvi i zadnji put”: Treba li vjerovati čovjeku koji vas je jednom udario?

Kada se dogodi nasilje u vezi, često se čuje fraza: “Bio je to prvi i zadnji put.” Ta rečenica nosi težinu obećanja, ali i sumnje. Mnogi ljudi koji su doživjeli nasilje pitaju se treba li vjerovati partneru koji je jednom udario i obećava da se to više nikada neće ponoviti. Ovo je delikatna i složena situacija koja zahtijeva pažljivo razmatranje.

Psihološke posljedice nasilja

Nasilje ostavlja duboke emocionalne ožiljke. Čak i jednokratni incident može izazvati trajne posljedice, poput anksioznosti, depresije, niskog samopouzdanja i posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP). Fizička bol prolazi, ali psihološke posljedice mogu trajati godinama. Osoba koja je doživjela nasilje može se osjećati zbunjeno, osramoćeno i bespomoćno. Stoga je važno razumjeti koliko ozbiljan utjecaj nasilje može imati na žrtvu.

Obrazac ponašanja

Statistike i istraživanja pokazuju da se nasilje rijetko događa samo jednom. Često se radi o obrascu ponašanja koji se s vremenom pogoršava. Obećanja da će se nasilje prestati često ostaju neispunjena. Nasilnik može obećavati promjenu, ali bez stručne pomoći i stvarne želje za promjenom, malo je vjerojatno da će se njegovo ponašanje zaista promijeniti. Osvijestiti ovaj obrazac može pomoći u donošenju informirane odluke o budućnosti veze.

Faktori rizika

Kada odlučujete hoćete li vjerovati partneru koji vas je jednom udario, važno je razmotriti određene faktore rizika. Ima li vaš partner povijest nasilnog ponašanja? Je li bio nasilan prema bivšim partnerima? Kako reagira na stres i konflikte? Ovi faktori mogu ukazivati na potencijalnu opasnost u budućnosti. Ako partner pokazuje iskreno kajanje, traži pomoć i radi na sebi, možda postoji nada za promjenu, ali to treba pažljivo procijeniti.

Potražite podršku

Ako ste doživjeli nasilje, važno je potražiti podršku. Razgovarajte s prijateljima, obitelji ili stručnjacima. Savjetovanje može pružiti prostor za razumijevanje situacije i donošenje najbolje odluke za vašu sigurnost i dobrobit. Ne morate sami prolaziti kroz ovo iskustvo. Postoje organizacije i linije za pomoć koje nude podršku i savjete za žrtve nasilja.

“Bio je to prvi i zadnji put” može zvučati uvjerljivo, ali trebamo biti svjesni rizika i posljedica. Vjerovati nekome tko vas je jednom udario je odluka koja zahtijeva oprez i razmišljanje o vlastitoj sigurnosti i dobrobiti. Promjena je moguća, ali mora biti podržana konkretnim djelima, iskrenim kajanjem i profesionalnom pomoći. Najvažnije je staviti svoju sigurnost na prvo mjesto i donijeti odluku koja će vas zaštititi od budućeg nasilja.

odmorimozak