Za raskid veze i braka postoji milion razloga, i svaki par je jedinstven, ali postoji nekoliko najučestalijih.
Brak je zamišljen kao mjesto na kome dvoje ljudi dijeli iskustvo usamljenosti i djeljenjem stvara trenutke u kojima će se ta usamljenost smanjiti bar malo. Tereti iz prošlosti: Sljedeći problem koji može da uzdrma vezu je osjećaj sramote. Svi imamo neki teret koji „vučemo“ iz prošlosti i zbog koga nas je sramota.
Međutim, veći dio adolescencije i perioda rane zrelosti provodimo pretvarajući se da sramota ne postoji. Kada osoba koju volimo pokrene u nama taj osjećaj – krivimo je i tražimo od nje da ispravi to što je učinila. Ali, istina je da naš partner nije kreirao taj osjećaj i da ne može to da popravi.
Ponekad je najbolje rešenje otići individualno kod bračnog savjetnika koji će pomoći da se riješite tog svog osjećaja, kako biste prestali da ga unosite u vezu i prenosite problem na osobu koju volite. Borba za vlast: Da li vam se nekada desilo da se potajno borite sa partnerom za vlast?
Većina sukoba u braku su pregovori oko nivoa međusobne povezanosti ljubavnika. Muškarci obično žele manje, a žene više. Ponekad su, naravno, te uloge obrnute. Međutim, kada čitate „između redova“ tih borbi, doći ćete do pitanja: Ko će da odluči kolika udaljenost treba da se drži između vas dvoje?
Ako pitanje ne postavite eksplicitno, borićete se oko toga konstantno. Zauvijek. Jedan od glavnih problema u brakovima i vezama je pažnja. Moramo da naučimo da zadržimo pažnju na jednoj stvari ili osobi jer živimo u sveti koji privlači našu pažnju i rasipa je u milion pravaca.
Praksa meditacije – da budete prisutni samo za jednu stvar i da možete da se vratite na nju kada je to potrebno, iznova i iznova – osnovna je vještina koja bi trebala da se nauči. Kako nas stalno podstiču da obraćamo pažnju na razne stvari i da idemo dalje čim nam one dosade, ako uspemo da svoj život usmjerimo, to je zapravo revolucionarni čin, a apsolutno je neophodan kako bi brak mogao da opstane i da napreduje.