Odnos roditelja i djeteta obično se smatra jednom od najprirodnijih i bezuslovnih veza u našem životu. Od djetinjstva do zrele dobi očekujemo da će našim majkama u srcu uvijek biti najbolji interesi, da će postupiti s namjerom da nas vode ili da će znati odgovarajuće emocionalne granice koje treba održavati.
Međutim, realnost nije uvijek takva, a ponekad je potrebno vreme da djeca emocionalno nasilnih roditelja shvate na koji su tačno način bila zlostavljana.
Stručnjaci smatraju da je emocionalno zlostavljanje najopasnije, jer postepeno uništava samopouzdanje, sigurnost, kao i lični identitet. Također, žrtva gubi osjećaj da je voljena i vrijedna pažnje, jer je ona “odgovorna za sve neuspjehe”.
Predstavljamo osam znakova koji ukazuju na to da vas je majka emocionalno zlostavljala, a da to niste ni znali.
1. Previše je kritična
Svi zdravi odnosi uključuju stepen iskrenosti i spremnosti za konstruktivne povratne informacije kako bi se komunikacija odvijala u pravom smjeru.
Međutim, kritika može postati oruđe zlostavljanja i slomiti djetetovo samopoštovanje, osjećaj vrijednosti i spremnosti da se zalaže za sebe.
2. Njene reakcije su nedosljedne
Ukoliko vaša majka daje različite reakcije i nikad ne znate kako će reagovati na nešto, to može biti vrlo zahtjevno za vas i ostale ljude u njenoj blizini. Ako napravite malu grešku, nekada će vam oprostiti, ali će nekada na istu tu stvar odreagovati veoma burno.
3. Nametanje osjećaja krivice
Emocionalno nasilne majke posebno su vješte u nametanju osjećaja krivice svojoj djeci. Njihov pasivno-agresivni govor može otežati uočavanje taktike i pomoći im pri uvjerljivom poricanju tog lošeg obrasca, zbog čega je takvo toksično ponašanje vrlo teško prepoznati.
4. Krivi vas za svoje nezadovoljstvo
Emocionalno nasilni roditelji često odbijaju da preuzmu odgovornost za svoje postupke. Umjesto toga, svoje probleme i odgovornost svaljuju na djecu i ostale članove porodice.
5. Vaš posao je da ona bude srećna
Emocionalno nasilni roditelju često nemaju granice sa svojom djecom, što ih dovodi do toga da previše dijele svoje probleme, emocije i poteškoće. Oni misle da bi dijete trebalo da ispravi njihovo nezadovoljstvo, čak i ako je premlado da bi moglo da podnese tu vrstu odgovornosti.
6. Ograničava vam privatnost
Zdrave granice privatnosti nužne su za odnos roditelj – dijete kako bi ono imalo slobodu da samostalno istražuje, razmišlja i rješava probleme bez teških posljedica, osuđivanja ili straha od neprijatnosti.
7. Obraća vam se na agresivan ili omalovažavajući način
Verbalno ponižavanje, negativni komentari, prozivanje ili čak prijetnje nisu neuobičajeni kod emocionalno nasilnih roditelja.
8. Ne dopušta vam da budete svoji
Takvi roditelji često daju prednost kontroli nad djecom umjesto da njeguju njihov razvoj, uključujući razvoj njihove individualnosti. Oni neće samo zahtjevati da se njihova djeca ponašaju onako kako oni žele nego će ih u suprotnom i oštro kazniti.
Izvor: ona.rs